כאב ראש צווארי, כאב ראש ממתח שרירי (TENSION) ומיגרנה – מצא את ההבדלים

 
 
מאת: צביקה גרינבאום, פיזיותרפיסט מוסמך, מנהל יחדה לטיפול בכאבי ראש ממקור צווארי
 

כאבי ראש הינם תופעה מאוד שכיחה בקרב כלל האוכלוסיה והיום ידוע כי 90% מאיתנו חווים כאב ראש משמעותי בשלב מסויים בחיים. הסיבות לכאבי ראש רבות ומגוונות אולם ניתן לחלקם בצורה ברורה לשתי קבוצות מרכזיות – 1) כאבי ראש ראשוניים (Primary Headache) – אלו כאבי ראש השכיחים ביותר ואינם מסוכנים. קוראים להם ראשוניים כי אין כל סיבה רפואית מסוכנת ובולטת להיווצרם. כאב הראש ממתח שרירי, כאב ראש צווארי ומיגרנה הינם מהבולטים בקבוצה זו. 2) כאבי ראש משניים – אלו כאבי הראש הנדירים יותר שנובעים ממחלה או הפרעה באחת ממערכות החיוניות של הגוף (גידול סרטני לא עלינו לדוגמה).

בעוד האבחנה הרפואית בין כאב ראש ראשוני לשניוני היא מאוד ברורה וחד משמעית, האבחנה בין סוגי כאב הראש בתוך הקבוצה של כאבי הראש הראשוניים הינה מורכבת ועדינה יותר מאחר וסוגי כאב ראש שונים חולקים הרבה סימפטומים דומים. ישנו מספר לא מבוטל של חולים שסובלים מיותר מאחד מסוגי כאב הראש הראשוני, מה שהופך את האבחנה למסובכת אף יותר. ההסבר המדעי לדמיון בין כאבי הראש הראשוניים נעוץ ככל הנראה באנטומיה של מערכת העצבים. כדי שכאב ראש יתרחש צריך איזור מאוד מסוים במערכת העצבים המרכזית להיות מרוגש (קוראים לו TCN). איזור זה מקבל מושפע מגורמים רבים (לדוגמה הורמונים, מצב רוח) והוא גם מקבל אינפורמציה שוטפת מהצוואר. מכאן ששני גורמים שונים לחלוטין (צוואר ושינוי הורמונלי) יכולים לעורר את ה-TCN ולגרום לכאב ראש עם דמיון מסויים.

יחד עם זאת האבחנה בין סוגי כאב הראש הראשוניים חשובה ביותר להתאמת הטיפול היעיל במצב ומחקרים רבים מצביעים כיום על טיפולים שונים לכל סוג של כאב ראש ראשוני (מיגרנה, TENSION וצווארי). במאמר זה  נתמקד בהבדלים בין שלושת הסוגים השכיחים של כאב הראש הראשוני, ובטיפול היעיל הידוע כיום לכל אחד מהם.

 1. כאב ראש צווארי – כאב ראש זה נובע מהפרעה כלשהי בחלק העליון של עמוד השידרה הצווארי אשר מפורשת במוחנו ככאב בראש לכל דבר. כאב ראש זה מופיע בשכיחות גבוהה יחסית של 18% מכלל הסובלים מכאב ראש ראשוני והוא נפוץ יותר בקרב נשים. כדי שכאב ראש יאובחן כצווארי חייב להמצא אחד מהתסמינים/מאפיינים הבאים:

  -  כאב הראש מופיע באופן בולט בצד אחד של הראש

  -  החמרה או הופעה של הכאב בעת תנועה של הצוואר או תנוחה לא טובה ממושכת 
     של הצוואר ( יציבה שפופה מול המחשב לדוגמה)

  -  הגבלה בטווח התנועה של הצוואר
   
  -  כאב חד צדדי בצוואר, כתף או זרוע שמתאים לצד הכואב בראש

  סימנים נוספים שיכולים (אך לא חייבים) לאפיין את כאב הראש הצווארי הם – התחלה של אפיזודת כאב הראש בכאב בצוואר; כאב שהוא קבוע באופיו ואינו מרגיש כמו דפיקות; כאב שהוא בינוני בעוצמתו; מלווה בסחרחורת ובחילה.

  טיפול מומלץ – פיזיותרפיה מנואלית הוכחה כיעילה מאוד בטיפול בכאב ראש צווארי, כמו גם תרגילים רפואיים מאוד ספציפיים לחיזוק שרירי הצוואר העמוקים.

   
 2. כאב ראש ממתח שרירי (TENSION HEADACHE) – זהו כאב הראש השכיח מכולם ממנו סובלים כמעט 80% מכלל הסובלים מכאבי ראש. הגורמים לכאב ראש זה רבים ומגוונים והבולטים שבהם הינם מתח נפשי, מתח שרירי בצומת ראש-צוואר, ויציבה צווארית לקויה. המאפיינים הבולטים הדרושים לאבחנה של כאב ראש כ-TENSION הינם:

  -  כאב ראש דו-צדדי, לרב כולל את איזור הרכות ומרגיש כמו טבעת של לחץ סביב הראש
  -  הכאב אינו  מתגבר בעת פעילות גופנית, ולפעמים אף מוקל בעזרתה
  -  הכאב אינו מלווה בבחילה, רגישות לאור או לרעש.
  -  שלילה של כאב ראש שניוני (גידול, דימום תוך מוחי וכדומה)

  טיפול מומלץ -  היות וכאב ראש זה נובע מגורמים שונים ומגוונים, כך גם הטיפול היעיל עשוי להשתנות. ישנן עדויות מוגבלות שתומכות ביעילות האקופונקטורה, כמו גם לאימון השרירים העמוקים של הצוואר העליון. גם אימוני הרפייה ומדיטציה הראו השפעה חיובית על הסובלים מכאב ראש זה. היות ושרירי הצוואר הם אחד מהמקורות לכאב ראש זה, יכול הטיפול המנואלי לתמוך בהקלה ואף לסייע בריפוי כאב הראש ממקור מתח שרירי.

   
 3. מיגרנה – זהו סוג כאב הראש השני בשכיחותו ממנו סובלים כ-30% מכלל הסובלים מכאבי ראש. עד היום לא ברורים לגמרי הגורמים למיגרנה והסברה הרפואית הנפוצה מייחסת את המיגרנה לכיווץ והתרחבות של עורקים המובילים דם למוח. תסמיני המיגרנה ידועים כחריפים יותר ולעיתים מלווים בתסמינים נוירולוגיים כמו שינויים בראייה בעת ההתקף (מיגרנה עם AURA). המאפיינים הבולטים באבחנת המיגרנה השכיחה יותר (ללא AURA) הינם:
  -   לפחות חמישה התקפים שדומים באופיים
  -  ההתקפים נמשכים  4-72 שעות
  -  הכאב נמצא בצד אחד של הראש ומאופיין בדפיקות כואבות בתוך הראש
  -  הכאב מוחרף בעת פעילות גופנית
  -  במהלך ההתקף קיימים בחילה עם או בלי הקאה ו/או רגישות לאור ורעש.
  -  נשללה האפשרות של כאב ראש שניוני

  טיפול מומלץ – בדומה לכאב ראש ממתח שרירי גם כאן הטיפול היעיל עשוי להשתנות בין חולה לחולה. ישנן עדויות מוגבלות ליעילות אקופונקטורה, כמו גם טיפולים תרופתיים מסויימים. גורמים תורמים כמו מתח נפשי, יציבה צווארית לקויה ותזונה הוכחו כרלוונטיים ולכן ההתייחסות אליהם עשויה לסייע במניעת ההתקפים.  


לסיכום
, כאב ראש צווארי, כאב ראש ממתח שרירי ומיגרנה הינם שלושת הסוגים הנפוצים ביותר במשפחת כאבי הראש. הסיבה לכאב ראש ממקור צווארי ברורה מאוד ולכן הטיפול הפיזיותרפי הינו יעיל ביותר בפתרון הבעיה, אולם הסיבות לכאב ראש ממתח שרירי ומיגרנה הינן רבות מגוונות ולרב אינן חד משמעיות. היות והאינפורמיצה הזורמת מהצוואר את המוח עלולה לרגש את האיזור העצבי האחראי על כאב הראש, עשוי טיפול צווארי לסייע בצורה משמעותית הן בטיפול בכאב ראש ממתח שרירי והן בטיפול במיגרנה.

 

 

גרסה להדפסהגרסה להדפסה      שליחה לחברשליחה לחבר      
 
 

רח' ברודצקי 43 תל אביב, טל':03-5463029  ,  דוא"ל: selaphys@netvision.net.il